†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Петокот од Светлата седмица – Источен Петок (Балаклија)

  Posted 2022-05-01 08:58:42 by: Сард

  На 29. 04. 2022 година, во Петокот од Светлата седмица – Источен Петок (Балаклија), кога го празнуваме споменот со Чудотото на Животворниот извор на Мајката Божја,Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија во храмот Пресвета Богородица-Тетово.Верниот народ се причести со светите тајни.Во својата беседа митрополитот г.Јосиф меѓу другото рече:Пребивајќи сеуште во светлината на празникот на Христовото Воскресение, кога торжественото празнување на сесветлиот настан од нашата свештена историја ги исполнува нашите срца со неискажлив мир, еве, денес, празнуваме уште еден прекрасен споменден од безбројните празници, кои во својата богата ризница ги чува нашата Православна Црква.Денеска, нашата света Црква го прославува и споменот на еден извор, каде што Бог, преку Неговата света мајка пројавил чудо за излекување на еден слепороден, а потоа истиот во знак на благодарност, над тој извор, во Цариград, ќе подигне и храм, посветен токму на Источен петок, односно на денешниот ден. Овој свет извор и денес постои во Цариград и се ...

  Comments: 0   View more...

 • Cредба во општина Тетово

  Posted 2022-05-01 08:58:42 by: Сард

  26.04.2022 на покана на градоначалникот на општина Тетово г. Билал Касами, митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф оствари средба во општина Тетово. Градоначалникот на митрополитот и на нашите верници ги честита Велигденските ...

  Comments: 0   View more...

 • Втор ден Велигден, во храмот св. Димитриј - Гостивар

  Posted 2022-05-01 08:58:42 by: Сард

  25.04.2022 Воскресение - Втор ден Велигден,во храмот св.Димитриј -Гостивар света литургија богослужеше митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на свештеници од гостиварското намесништво.Верниот народ се причести со светите ...

  Comments: 0   View more...

 • Cредба со г.Нухи Незири

  Posted 2022-05-01 08:58:42 by: Сард

  24.04.2022 Градоначалникот на општина Теарце г.Нухи Незири оствари средба со Митрополитот  Тетовско-гостиварски г.Јосиф во Лешочкиот манастир и го честита големиот христијански празник ...

  Comments: 0   View more...

 • Светлата ноќ на Воскресението Христово

  Posted 2022-05-01 08:58:42 by: Сард

  24.04.2022 во Светлата ноќ на Воскресението Христово, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф,по извршената литија околу  соборениот храм во сослужение на протоереите:Предраг Исаевски, Маријанчо Мадевски,и ѓаконот Илија Деспотовски отслужи  Света Божествена Златоустова Литургија во соборниот храм Свети Кирил и Методиј.-Тетово. Христос Воскресе è веста од која треперат херувимите и серафимите. - Таа е единствената вест која го победи злото во светот, гревот и смртта. Христос Воскресе, се единствените зборови што носат надеж и радост во најголемата тага во сеопштата криза, т.е. опомена за нашата гревовност. - Секое човечко срце нека се радува и торжествува за големиот Ден на Христовата Пасха, за победата на животот над смртта! Адот е сотрен, смртта е победена, вечните врати се пробиени и ширум отворени!ХРИСТОС ...

  Comments: 0   View more...

 • Насловна

  Posted 2022-05-01 08:57:59 by: Сард

     Во храмот на светото Вознесение Христово во Велес,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел во вечерните часови на Велики Петок, во присуство на мноштво верни чиноначалствуваше со богослужбата на Оплакување на постраданиот и погребан Спасител наш, Господ Исус Христос, на која беа прочитани Пофални  песни на гробот Христов, односно Статии на Велики Петок, а потоа се изнесе светата Плаштаница околу храмот.Фотографии на следниот линк: https:/photos.app.goo.gl/Snbmxog8RutxMfsN7 ...

  Comments: 0   View more...

 • Повеќе...

  Posted 2022-05-01 08:57:59 by: Сард

  Велигденско послание 2022 † А Г А Т А Н Г Е Л ПО МИЛОСТА БОЖЈА МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ, НА СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, А ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО  - ВЕЛИГДЕН, ИМ ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА Возљубени чеда во Христа воскреснатиот, Самиот збор „пасха“ значи премин, преминување, а доаѓа од старозаветната историја за преминувањето на Израилците под раководството на Мојсеј, преку Црвеното Море, и нивното избавување од ропството кај Египќаните. Фараонот е симбол на гревот, на страстите, на ѓаволот, а денешен Израил сме сите ние, православните христијани, кои сме крстени во името на Света Троица. Најголем непријател на човекот е гревот, затоа што преку него и заради него смртта влезе во нашиот живот, а сѐ додека постои смртта како најголема закана и крај на нашиот живот, сѐ дотогаш човекот не може да биде среќен. Големината на воскресението е токму во тоа, што Христос Господ, без ничија помош, слезе во длабочините на пеколот, ги ослободи сите таму заробени, и ...

  Comments: 0   View more...

 • Источен петок - Балаклија

  Posted 2022-05-01 08:57:59 by: Сард

  Велигденско послание 2022 † А Г А Т А Н Г Е Л ПО МИЛОСТА БОЖЈА МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ, НА СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, А ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО  - ВЕЛИГДЕН, ИМ ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА Повеќе...  РАСПОРЕД НА ПРАЗНИЧНИТЕ БОГОСЛУЖБИ  - 19. 04. 2022 година (ВТОРНИК) – Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чиноначалствува со Литургијата на претходно осветени дарови во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; - 21. 04. 2022 година (ЧЕТВРТОК - УТРО) - Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе сослужува на Василиевата Божествена Литургија со членовите на САС на МПЦ во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; а во Велес Василиева Литургија со општ маслосвет ќе се служи во црквите „Св. вмч. Пантелејмон“, „Св. Кирил и Методиј“ и „Св. Богородица“ со почеток во - ...

  Comments: 0   View more...

 • Трет ден Велигден

  Posted 2022-05-01 08:57:59 by: Сард

  Велигденско послание 2022 † А Г А Т А Н Г Е Л ПО МИЛОСТА БОЖЈА МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ, НА СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, А ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО  - ВЕЛИГДЕН, ИМ ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА Повеќе...  РАСПОРЕД НА ПРАЗНИЧНИТЕ БОГОСЛУЖБИ  - 19. 04. 2022 година (ВТОРНИК) – Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чиноначалствува со Литургијата на претходно осветени дарови во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; - 21. 04. 2022 година (ЧЕТВРТОК - УТРО) - Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе сослужува на Василиевата Божествена Литургија со членовите на САС на МПЦ во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; а во Велес Василиева Литургија со општ маслосвет ќе се служи во црквите „Св. вмч. Пантелејмон“, „Св. Кирил и Методиј“ и „Св. Богородица“ со почеток во - ...

  Comments: 0   View more...

 • Втот ден Велигден

  Posted 2022-05-01 08:57:59 by: Сард

  Велигденско послание 2022 † А Г А Т А Н Г Е Л ПО МИЛОСТА БОЖЈА МИТРОПОЛИТ ПОВАРДАРСКИ, НА СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, ОДНОСНО ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА, А ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО  - ВЕЛИГДЕН, ИМ ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА Повеќе...  РАСПОРЕД НА ПРАЗНИЧНИТЕ БОГОСЛУЖБИ  - 19. 04. 2022 година (ВТОРНИК) – Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чиноначалствува со Литургијата на претходно осветени дарови во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; - 21. 04. 2022 година (ЧЕТВРТОК - УТРО) - Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе сослужува на Василиевата Божествена Литургија со членовите на САС на МПЦ во Соборниот храм на МПЦ-ОА „Св. Климент Охридски“ во Скопје; а во Велес Василиева Литургија со општ маслосвет ќе се служи во црквите „Св. вмч. Пантелејмон“, „Св. Кирил и Методиј“ и „Св. Богородица“ со почеток во - ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-05-01 08:56:59 by: Сард

  На 29.04.2022 година, во Петокот од Светлата семдица - Источен петок - Балакалија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, го освети новиот храм посветен на Пресвета Богородица, односно на празникот Животочен извро - Балаклија, во ман. „Св. Наум Охридски“ во Охрид. Храмот се изгради врз темели од постар храм, а ктитор на истиот е г-дин Бранко Арнаудов од Охрид со семејството. Храмот го фрескоживописа Владимир Симеонов. По осветувањето на храмот беше отслужена и првата Литургија, а по завршетокот на Литургијата, Митрополитот Тимотеј му додели Орден на св. Наум Охридски од Прв ред на г-дин Бранко Арнаудов поради неговиот труд и несебичното дарување на храмот. Митрополитот Тимотеј му додели Орден на св. Наум Охридски од Втор ред и на г-дин Никола Маркоски, кој доброволно беше ангажиран за сето време при изградбата на храмот. Господ на двајцата, како и на сите помагатели, да им дарува ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-05-01 08:56:59 by: Сард

  „Владико Човекољупче, во Твојата светлина ќе ја видиме Светлината, зашто си воскреснал од мртвите, на родот човечки дарувајќи му спасение, за да Те прославува сето создание, Тебе - единствениот безгрешен: помилуј не“ (хвалитна стихира на Утрена во Вторник од Светла седмица).   На 26.04.2022 година, во Вторникот од Светлата седмица - Трет ден Велигден, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Стевчо Тошевски, свештениците Ристо Камбуроски, Александар Матески и Александар Крстаноски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодно воскресно ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-05-01 08:56:59 by: Сард

  „Нека кажат Јудеите како војниците Го погубија Царот Кого Го чуваа, и зошто каменот не го дочува Каменот на животот? Или погребаниот да Го дадат, или на Воскреснатиот да Му се поклонат, говорејќи со нас: Слава на мноштвото Твои штедрости, Спасителе наш, слава Ти“ (Воскресна стихира на Хвалитни на Утрена во Понеделник од Светлата седмица).   На 25.04.2022 година, во Понеделникот од Светлата седмица - Втор ден Велигден, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Васко Голабоски, свештениците Александар Димоски и Христијан Костоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа кон присутните верници, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-05-01 08:56:59 by: Сард

  „Со архангелите да го воспееме Христовото Воскресение, зашто Он е Избавителот и Спасител на душите наши, и во страшна слава, и во крепка сила, пак доаѓа да му суди на светот што го создаде“ (песна на Господи повикав... на Вечерна во Светата и велика недела на Пасха).   На 24.04.2022 година, во попладневните часови, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, во Светата и велика недела на Пасха, беше отслужена Вечерна богослужба со читање на Евангелието на повеќе јазици, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски и Александар Димоски, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на богослужбата, Митрополитот Тимотеј и свештенослужителите заедно со верниот народ си го честитаа најторжествениот празник со радосниот поздрав Христос воскресе, а ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2022-05-01 08:56:59 by: Сард

  „Навистина колку е свештена, сепразнична, спасителна и светлозарна оваа ноќ, бидејќи е предвесник на светлоносниот ден на Воскресението: во неа од гробот, телесно, на сите им засветли вечната Светлина“ (песна од канонот на Утрена на Воскресение Христово).   На 24.04.2022 година, на денот на сесветлото, торжествено и победоносно Воскресение Христово, на нашиот најсветол празник над празниците Велигден, во манастирот „Св. Климент и Панетелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Кирил Јованоски, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. На дочекот на Христовото Воскресение присуствуваше и Претседателот на Владата на Р.С. Македонија, г-динот Димитар Ковачевски. Во оваа торжествена ноќ, беше прочитано и Велигденското послание испратено од Неговото Блаженство Митрополитот ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Молебен за мир во ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово – втор ден

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Воскресение Христово – втор ден (25.04.2022 14:19) На Воскресение Христово – втор ден, викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Божествена Литургија во манастирот „Свети великомачени Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село.                                         ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Воскресение Христово (24.04.2022 16:00) Пред полноќ, во Струмица, во црквата „Светите Кирил и Методиј“, на литијата на Полуноќницата на Христовото Воскресение, Викарниот Епископ Стобиски Јаков му подели светлина на многубројно притекнатиот верен народ, поздравувајќи го со најсветлите зборови дадени на човештвото: „Христос воскресна!“ Потоа, Викарниот Епископ Стобиски Јаков отслужи Божествена Литургија во чест на празникот на Воскресението Христово.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Велика сабота

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Велика сабота (23.04.2022 15:40) Денес, на Велика сабота, Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Вечерна со Василиева Литургија во манастирот „Св. Георгиј Победоносец и свети Антониј Велики“, во Ново Село.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Оплакување Христово

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Оплакување Христово (22.04.2022 07:40) На Велика сабота, во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Утрена богослужба, на која беа испеани статиите на оплакувањето Христово.                                ...

  Comments: 0   View more...

 • Велика сабота

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Велика сабота (22.04.2022 19:54) Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде. И ти самата, смрт. И сега не си само смрт, туку, во Него, истовремено си и Воскресение. Пред Него, само страшна чуварка од поголем пад.             Пред Него – труд, мака, пуста надеж, бескрајно исчекување. Дури и животот и радоста не ни беа светли, под сенката на неизвесноста. Како маката да немаше крај, а само доброто и убавото. Очај на бесмислата и бесцелноста. Но, во Неговиот Домострој сѐ се осмисли, па и самата ти. Затоа, добредојде.             Сега, Он е со нас, засекогаш. Не како кога бевме отуѓени, туку како Негови. Како што вели апостолот: „И јас веќе не живеам, туку Христос живее во мене“ (Гал. 2, 20). Токму преку Крстот и преку Неговата Смрт и Воскресение, докрај посвоени. Вистински деца Божји. Со Духот, Кој во срцето повикува: „Ава, Оче!“ (Рим. 8, 15). И повторно, добредојде.             Ти, смрт, не ни требаш само на крајот, како премин, како покој, како мир во Него. Не, ти сега и овде си ни најпотребна, ...

  Comments: 0   View more...

 • Велик петок

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Велик петок (22.04.2022 11:03) На Велик петок, во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Вечерна богослужба, на која беше симнато Телото на Господ Исус Христос од крстот и беше изнесена светата Плаштаница и беше положена во гроб.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Дванаесет страдални евангелија

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Дванаесет страдални евангелија (21.04.2022 10:54) На Велик петок, во црквата „Светите Методиј и Кирил“, во Струмица, викарниот Епископ Јаков Стобиски отслужи служба на која беа прочитани Дванаесетте Евангелија, т.е. дванаесет извадоци за страдањата на нашиот Господ Исус Христос. После петтото Евангелие беше изнесен Крстот, на којшто се поклонија присутните верни.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Велик петок

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Велик петок (21.04.2022 19:54) Богочовекот Христос Самиот ѝ допушта на Својата човечка природа да страда: да трпи болка, тага, жед, глад, умор и сите други безгрешни страсти што ѝ се својствени. Значи, Богочовекот Христос не страда принудно, туку доброволно, иако поради неслиеното и неразделно единство на Неговата човечка и божествена природа во Неговата Божествена Ипостас (Личност), Он како Бог може да си дозволи и да не трпи страдања. Христос доброволно учествува во страдањата, само и само за да ни даде сила и нам – кои сме во Него, кога и ние заради Него и заради исполнувањето на Неговите заповеди ќе страдаме, да можеме тоа истото да го претрпиме.             По Неговото воплотување и целиот Домострој на нашето спасение, сите ние, во Црквата – во Телото Христово, станавме учесници во Неговата обожена човечка природа и располагаме со Неговата благодатна сила.             И така, по сите страдања што ги претрпе Христос за да ни даде сила и ние да можеме да го поминеме истото – немаме оправдување од типот: дали можеме или не можеме нешто од Него заповедано да направиме, туку ...

  Comments: 0   View more...

 • Велик четврток

  Posted 2022-05-01 08:56:49 by: Сард

  Велик четврток (20.04.2022 15:53) Во чест на Преблагословената и славна Владичица наша Богородица и Приснодева Марија, преку Неа прими ја оваа Наша жртва, Боже, во наднебесниот Твој жртвеник. Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има – немаме живот. Односно, колку поголема е разликата помеѓу содржината на Литургијата и содржината на нашиот живот, толку повеќе тој е бессодржаен. Или, каков живот човек живее ако истиот не е Благодарење, себедавање на Бог и ближните?   Благодарење. Тајна што постојано ја преоткриваме. Непроценлив дар, незаслужен. Дело Христово во коешто постојано се учествува, иако само еднаш се случи. Соборно сведоштво во личен подвиг подготвено. Принос пред олтарот во храмот и состојба на умот пред олтарот од своето срце. Извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот. Вознесение пред престолот Божји. Литургија. Бог ја прима нашата словесна и бескрвна жртва во наднебесниот Свој жртвеник, откако претходно ...

  Comments: 0   View more...